Tlenoterapia – przeciwwskazania, monitorowanie, sprzęt

Technikę tą stosuje się w przypadkach przewlekłej niewydolności oddechowej. Również przy przewlekłej niewydolności serca, albo też daleko posuniętej choroby nowotworowej.

Przeciwwskazania:

Zmniejszenie stężenia tlenu bądź stosowanie mechanicznej wentylacji płuc jest konieczne w przypadku narastającej retencji CO2 u chorego przy przewlekłej niewydolności oddechowej.

Ewentualne powikłania

  • zapalenie tchawicy bądź oskrzeli, suchość błony śluzowej
  • niedodma absorpcyjna – podczas oddychania tego typu tlenem (100%) w organizmie dochodzi do wypłukania azotu
  • ostre uszkodzenie płuc

Sprzętkoncentratory tlenu

Tutaj mamy do dyspozycji sprzęty dostępne w szpitalu – źródła tlenu czystego w postaci ciekłej i gazowej, sprzężonej w butlach o różnej pojemności. Aplikowane pacjentowi przez specjalną instalację.

Możliwość zakupy bądź wypożyczenia sprzętu pozaszpitalnego: koncentratory, które nieustannie dostarczają choremu tlen bądź sprzężony w butlach tlen ciekły. Kolejnym urządzeniem jest przepływomierz – podłączony do centralnej instalacji tlenowej, koncentratora albo butli pozwala na regulację stężenia tlenu.

Maski i cewki tlenowe umieszczane w nozdrzach (stąd potoczna nazwa wąsy tlenowe). Dreny łączące stosowane przy stacjonarnych koncentratorach, o dopuszczalnej długości 12 cm.

Monitorowanie tlenoterapii

Do monitorowania tlenoterapii wykorzystuje się pulsoksymetrię i gazometrię krwi.

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *