Skip to main content
Stacjonarny koncentrator tlenu

Leczenie tlenem – jakie urządzenia potrzebne są do tlenoterapii?

Coraz więcej osób, które zmagają się z różnymi schorzeniami, korzysta z tlenoterapii. Technika ta pomaga wielu osobom w rehabilitacji, natomiast dla osób cierpiących na niewydolność oddechową jest wręcz koniecznością, ponieważ znacznie poprawia komfort ich życia. Tlenoterapia jest wykonywana przy pomocy specjalnych urządzeń, nazywanych koncentratorami tlenu. Takie urządzanie można instalować z powodzeniem w domu, dzięki czemu pacjenci mają ogromną wygodę podczas przeprowadzania tlenoterapii. W tym artykule nieco bardziej zgłębimy temat urządzeń potrzebnych do tlenoterapii.

Jakie urządzenia wykorzystuje się w tlenoterapii?

Do przeprowadzania tlenoterapii potrzebny jest tlen o wyższym stężeniu, niż normalnie występujący w powietrzu. Taki tlen musi być jednak odpowiednio przechowywany i podawany, dlatego niezbędne są specjalne urządzenia, które umożliwiają bezpieczne przeprowadzanie tlenoterapii. Najprostsze urządzenia do tlenoterapii to butle tlenowe. Służą one do przechowywania tlenu, ale również dają możliwość podawania go pacjentowi. Bardziej zaawansowane urządzenia wykorzystywane w tlenoterapii, to koncentratory tlenu. Urządzenia te pobierają tlen bezpośrednio z powietrza i przy wykorzystaniu odpowiednich filtrów, oddzielają tlen od azotu, stężają go i podają pacjentowi.

Sklep medyczny Patronus

Jakie zalety i wady mają koncentratory tlenu?

Koncentratory tlenu to bardzo bezpieczne i niezawodne urządzenia. Tak naprawdę największą zaletą tego typu urządzeń jest jednak to, że są one nieskończonym źródłem stężonego tlenu, ponieważ same pobierają go z powietrza. Nie trzeba więc ich w żaden sposób uzupełniać tlenem. Minusem stacjonarnych koncentratorów, jest jednak to, że wymagają stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Oprócz tego koncentratory tlenu są dość drogie, istnieje jednak możliwość ich wypożyczenia.

Jaki jest koszt zakupy sprzętu do tlenoterapii?

Zacznijmy od butli tlenowych, które są wbrew pozorom dość drogie i raczej mało firm decyduje się na wypożyczanie takiego sprzętu. Utrzymanie tego typu sprzętu wiąże się także ze stałymi kosztami, jakie generuje potrzeba ciągłego uzupełniania butli tlenem. Koncentratory tlenu nie należą do najtańszych rozwiązań, jednak na rynku istnieje wiele wypożyczalni sprzętu medycznego, które taki sprzęt udostępniają za niewielkie pieniądze. To znacznie bardziej opłacalny wybór niż zakup butli tlenowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *